Sexpon seksuaaliterapeutti, Puhu muru -blogisti Marja Kihlström Suomen seksologisen seuran puheenjohtajaksi

Kategoriat: Uutiset ja Sexpon kannanotot

Syksyllä 20 vuotta täyttävän Suomen seksologisen seuran jäsenistö on valinnut uudeksi puheenjohtajakseen erityistason seksuaaliterapeutti (NACS) Marja Kihlströmin. Sexpossa terapiavastaanottoa pitävä Kihlström on tunnettu myös suositusta Puhu muru -blogistaan sekä keväällä julkaistusta, jo toiseen painokseen yltäneestä Pannaan menemään -kirjastaan.

Kihlström on kouluttautunut seksuaaliterapeutiksi Sexpossa, jossa hän ennen terapiavastaanoton perustamista työskenteli vapaaehtoistoiminnan koordinaattorina. Seksuaalineuvojaksi ja -terapeutiksi kouluttautuminen tapahtuu monella Kihlströmin tavoin työn ohessa ja mahdollistaa opitun soveltamisen käytäntöön jo ennen valmistumista. ”Tietoa seksuaalisuudesta tarvitaan monessa työssä ja halki Suomen. Rohkaisen kouluttautumaan seksuaalisuuden kysymyksissä ja pitämään esille seksuaalisuuden merkitystä osana kokonaisvaltaista hyvinvointia”, Kihlström kannustaa.

Suomen seksologisella seuralla on noin 1000 jäsentä ja se on Pohjoismaiden suurin kansallinen seksologinen yhdistys. Seuran tärkeimpänä tehtävänä Kihlström pitää sen jäsenistön palvelemista. Suunnitteilla onkin pian lähettää jäsenkysely. Tulevaisuudessa hän näkee ennen kaikkea mahdollisuuksia: ”Suomen korkea koulutustaso ja seksologinen osaaminen tekevät seurasta erittäin houkuttelevan yhteistyökumppanin sekä Suomessa että kansainvälisesti. Jatkossa tavoitteena on osallistua aiempaa aktiivisemmin yhteiskunnalliseen keskusteluun ja tehdä näkyväksi seuran tietotaito”, Kihlström toteaa.

Toukokuun lopulla uusi puheenjohtaja suuntaa edustamaan Seksuaaliterveyden maailmanjärjestön konferenssiin Prahaan. ”Puheenjohtajan tehtävä on myös luoda yhteyksiä. Samalla voin viedä sanaa Suomessa ensi vuonna toteutuvasta pohjoismaisesta seksologikonferenssista, jonka järjestämisestä seuramme vastaa.”

Lisätiedot:

Marja Kihlström
Puheenjohtaja
Suomen seksologinen seura
050 349 4890, marja@marjakihlstrom.fi

Tiina Vilponen
Viestintävastaava
Sexpo-säätiö
050 363 2852, tiina.vilponen@sexpo.fi