Silta-koulutus seksuaalikasvattajille

Kategoriat: Koulutusuutiset

Silta-koulutus on tarkoitettu seksuaalikasvatuskoulutuksen käyneille, jotka haluavat laajentaa ammattitaitoaan seksuaalineuvojaksi. Koulutus tarjoaa menetelmiä seksuaalineuvontatyöhön ja laajentaa seksuaalikasvattajien seksologian tietopohjaa. Silta-koulutuksen käyminen mahdollistaa hakeutumisen seksuaaliterapiakoulutukseen.

Laajuus: 15 opintopistettä.  Koulutuksen rakenne on pohjoismaisen seksologian koulutusohjelman (NACS-kriteerit) mukainen.

Kohderyhmä: Sexpon 30:n opintopisteen seksuaalikasvatuskoulutuksen suorittaneet. Koulutukseen on mahdollista hakea myös ilman 30:n opintopisteen seksuaalikasvatuskoulutusta, mikäli hakija pystyy todentamaan tietotaitonsa lyhyemmistä koulutuksista ja työkokemuksesta hankitun osaamisen kautta.

Nimikkeet: Koulutus mahdollistaa nimikkeen seksuaalineuvoja käytön sekä Suomen seksologisen seuran auktorisoinnin hakemisen mikäli muut seuran asettamat ehdot täyttyvät.

Paikka: Lähijaksot toteutetaan Sexpo-säätiön koulutustilassa (Kinaporinkatu 2 B, Helsinki). Koulutus voi sisältää vierailuja.

Toteutus: Koulutus koostuu viidestä kahden päivän seminaarista (10 päivää). Seminaarit sisältävät luentoja, ryhmätöitä ja harjoituksia. Seminaarien aikana annetaan 16 tuntia työnohjausta. Koulutukseen sisältyy mentoroitu harjoittelujakso sekä perehtymistä alan kirjallisuuteen. Seminaarien välissä on pienryhmätapaamisia, joihin saattaa sisältyä matkustamista. Koulutuksessa hyödynnetään verkko-oppimisympäristöä.

Koulutuksen sisältöjä:

 • Seksuaalisuuden kohtaaminen – oma asennoituminen (SAR)
 • Plissit ja muut seksuaalineuvonnan mallit
 • Fantasiat ja mieltymykset
 • Seksuaalineuvonnan rakenne ja menetelmät
 • Puhelimessa tehtävä seksuaalineuvontatyö
 • Seksuaalineuvonnan etiikka
 • Toiminnalliset seksuaaliongelmat
 • Lasten seksuaalinen hyväksikäyttö
 • Addiktoitunut seksikäyttäytyminen
 • Seksityö
 • Ihmissuhteiden moninaisuus
 • Uskottomuus ja rinnakkaissuhteet
 • Halu ja haluttomuus

Koulutuksen hinta on 1500 euroa + alv 24% (yht. 1860€).  Koulutuksen voi maksaa yhdessä tai viidessä erässä. Hinta sisältää työnohjauksen.

Sexpo-säätiö pidättää oikeuden koulutusohjelman muuttamiseen.

Koulutuksen hakulomakkeeseen pääset tästä linkistä.

Lisätiedot:
Karoliina Vuohtoniemi, koulutusvastaava
050 406 5973, karoliina.vuohtoniemi[at]sexpo.fi