Lääkkeet ja päihteet

voiko nainen lisätä naisellisuuttaan estrogeenihoidoilla samaan tapaan kuin transseksuaalit miehet muuttuessaan naiseksi...? voiko estrogeenia olla liikaa ja jos voi niin miten se vaikuttaisi?

Estrogeeni on yleisnimi naishormoneista, jotka ovat naiselle ominaisia sukupuoliominaisuuksia ylläpitäviä ja mm. kohdun toimintoja sääteleviä hormoneja. Estrogeenillä on monia vaikutuksia, niin kuin hormoneilla yleensä. Lapsuudessa estrogeeni saa aikaan tytöillä esim. rasvan kertymisen rintakudokseen ja hormonien ansiosta myös lantio levenee. Estrogeenin ehkä näkyvin tehtävä on kuukautiskierron ylläpitäminen. Vaihdevuosioireet ovat yleisin syy hormonikorvaushoitoon, joskin hoito aloitetaan nykyisin yhä useammin sairauksien ehkäisemiseksi. Pitkäaikainen estrogeenilääkitys vaihdevuosien jälkeen voi lisätä rintasyövän, munasarjasyövän ja kohtusyövän riskiä. Estrogeenin liikaerityksestä ja sen mahdollisista haitoista voi hakea lisää tietoa lääkäriltä. Naisellisuus on laaja käsite, mutta yleisesti ajatellen naisellisuutta ei voida lisätä estrogeenilla.
Jenni Syrjänen, Sexpo säätiö

Julkaistu: 21.3.2005
Pysyvä linkki tähän kysymykseen

Olen 36v vaikeavammainen mies. Käytän liikkumisen apuvälineenä pyörätuolia. Asun yksin, minulla ei ole kumppania. Alaraa...jani ovat täysin liikuntakyvyttömät ja tunnottomat (pareesio), mutta sukuelimissä on tunto. Virtsanpidätyskykyä ei ole, käytän vaippaa. ONGELMANI: Koska sukuelimissäni on tunto tallella, pystyn saamaan erektion (ikävä kyllä??!!). Ongelmani voi kuulostaa järjettömältä, koska yleensä erektio- ongelmat taitavat liittyä erektion puuttumiseen, mutta minulla asia on päinvastoin!! En haluaisi erektiota, koska en harrasta seksiä kenenkään kanssa, enkä haluaisi masturboida, saadakseni olla rauhassa kiusalliselta erektioltani. Asia on nimittäin niin, että aina kun minulle vaihdetaan kuivaa vaippaa, penikseni reagoi tahtomattani erittäin kiusallisesti (käy psyykelle, koska pelkään tilannetta!!) hoitotoimenpiteeseen ja alkaa saada erektion. Koetan estää tilannetta ajattelemalla jotain erittäin ikävää asiaa, tai puremalla poskeani, tuottaen näin kipua, saadakseni estettyä erektion, mutta ei auta. Tilanne alkaa olla vakava, sillä pelko erektiosta ahdistaa ja tekee elämästäni entisestään epämiellyttävämpää. Käytän Testogel- merkkistä hormoonivalmistetta, koska minulla on todettu vahva vaje hormoonista verikokeilla. Olen erikoissairaanhoidossa testo- vaivan vuoksi ja kontrollit on. Mainittakoon, että häiritsevä erektio oli jo ennen testogeeliä. Haluaisin lopettaa testogeelin käytön, mikäli pääsisin erektiosta eroon. En tarvitse erektiota, olen elämääni tyytyväisempi ilman sitä (tähän ei liity mitään psyykejuttuja, jos joku sitä ajattelee!). Voiko testogeelin käytön lopettaa, vai aiheuttaisiko käytön lopettaminen esim. lihas/luusto yms. rappeutumista ja ennenaikaista vanhenemista? Voiko tällaisten haittojen estämiseksi saada jotain muuta lääkettä ja silti lopettaa geelin käyttö? Tämä tilanne ei voi jatkua enää kauaa, tai se johtaa johonkin muuhun, sillä kärsin todella paljon kiusallisesta, tahdosta riippumattomasta erektiosta!! Kertokaa minulle onko olemassa lääkettä, joka estäisi erektion kokonaan? Neuvokaa mitä minä teen, nyt on elämä pelissä!

Kerrot saavasi tahdosta riippumattomia erektioita vaipan vaihtoon liittyvissä tilanteissa ja koet nämä erektiot erittäin kiusallisiksi. On totta, että penis voi reagoida erektiolla myös silloin, kun kyseessä on esimerkiksi kiusallinen tai jännittävä tilanne, vaikkei siihen seksuaalista mielihyvää tai kiihottumista liittyisikään ollenkaan. Voin kuitenkin vakuuttaa sinulle, että erikoissairaanhoidossa työskentelevät hoitajat näkevät työssään monenlaista ja suhtautuvat myös tähän varmasti asiallisesti ja ymmärtäen. Toki sinua voisi helpottaa myös se, jos pystyisit tuomaan asian keskustelussa esille joko ennen tai jälkeen vaipanvaihdon, jolloin myös erektion kiusallisuus ja häiritsevyys voisivat pienentyä. Uskon että ammattihenkilöstö osaa suhtautua asiaasi vaadittavalla asenteella.
Koska lääkäri on sinulle kokeissa näytetyn hormonivajeen vuoksi määrännyt Testogel- nimistä valmistetta, en voi mitenkään kehottaa sinua jättämään lääkettäsi pois ilman lääkärisi lupaa. Kehottaisin sinua sen sijaan varaamaan ajan lääkäriltäsi ja keskustelemaan hänen kanssaan sekä toiveistasi lääkityksesi suhteen kuin erektioon liittyvistä vaikeuksista. Erektio on kuitenkin varsin normaalia peniksen toimintaa, mutta tietenkin kiusallinen väärässä tilanteessa. Toivon sinulle jaksamista ja muutoksen löytämistä lääkärisi avustuksella.
Maaret Limnéll, Sexpo säätiö,

Julkaistu: 1.12.2004
Pysyvä linkki tähän kysymykseen

Olen syönyt useita masennuslääkekuureja, jotka ovatkin auttaneet. Kun kuuri loppuu, ei mielialani heti laske. Viimeistää...n noin kuukauden kuluttua mieliala alkaa laskea. Ilmeisesti lääkkeet ovat aika pitkävaikutteisia. Tähän mielialan laskuun liittyy aina seksuaalisten halujen palaaminen. Olen kuullut, että ihmiset loppettavat masennuslääkkeiden käytön, koska seksuaaliset halut ja kyvyt vähenevät. Miehet surevat erektio- ja ejakulaatiokyvyn menetystä. Heillä ei kuitenkaan ole ollut vuosiin (joskus vuosikymmeniin) mitään käyttöä näille kyvyille. Farmaca fennicassa näitä kuvataan haittavaikutuksina. Minusta taas ne tuntuvat näiden lääkkeiden ainoilta vaikutuksilta. Minusta tuntuu, että näiden lääkkeiden positiiviset vaikutukset seuraavat juuri näistä "haittavaikutuksista". Jos Freudilta kysytään (ja miksipä emme kysyisi), mistä ihmisten kärsimykset, onettomuus ja mielisauraudet johtuvat, niin vastaus on kyllä aina seksi. Ihmettelen, miksi kukaan ei suostu vastaamaan millääm tavalla tähän läheskaikkia ihmisiä koskevaan kysymykseen. Mielestäni kaikilla on oikeus onnellisuuteen ja terveyteen, ehkä ilman seksiä.

Varsin monilla lääkkeillä on vaikutusta seksuaalisuuteen, niin verenpainelääkkeillä kuin psyykenlääkkeilläkin. Kuitenkaan lääkitystä ei tule koskaan lopettaa siitä syystä, että niillä on haitallisia vaikutuksia seksuaalisuuteen. Jos jotain oireita/sivuvaikutuksia ilmenee, tulee niistä aina jutella hoitavan lääkärin kanssa. Erilaisia keinoja on olemassa, jolla haittavaikutukset saadaan pidettyä mahdollisimman pieninä.
Toinen asia mikä tulee myös huomioida on se, että harvoin yksin lääkehoito auttaa, jos esimerkiksi puhutaan masennuksesta. On todettu, että psykoterapia ja lääkehoito yhdessä, antavat hyvän hoitovasteen. Se mistä ongelmat alunperin ovat syntyisin, on sitten taas toinen juttu. Eli kumpi oli ensin, seksiongelmat jotka aiheuttivat masennusta vai masennus, joka aiheutti myös ongelmia seksuaalisuuteen. Näitä asioita on juuri tärkeä tarkastella psykoterapiassa.
Jos kysyjä ajattelee, että seksi/seksuaalisuus tuo ongelmia, tulee sitä mielestäni pohtia hyvin laajasti ja yksilöllisesti katsottuna. Silloin voidaan etsiä vastauksia kysymyksiin: miksi seksi tuo negatiivista energiaa positiivisen energian sijaan? Miten onnellisuus voidaan löytää pois sulkematta seksuaalisuutta? Miten löytää tasapaino kaikilla elämänalueilla, myös seksuaalisuuden alueella? Eli kuinka hoidetaan ihmisen kokonaisuutta, ilman seksuaalisuuden erottamista tai pitämistä sitä jollain tavalla ulkopuolisena, irrallisena asiana.
Katja Hakosaari, Sexpo säätiö

Julkaistu: 16.11.2004
Pysyvä linkki tähän kysymykseen

Voiko vyötäröstä alaspäin halvaantunut ihmishenkilö rakastella/harrastaa sitä itseään toisen ihmishenkilön kanssa?...

Rakastelun onnistuminen ja nautinnollisuus ei ole sidoksissa halvaantumiseen. Yhdynnän onnistumiseen halvaantuminen voi vaikuttaa. Yhdynnän onnistuminen riippuu vamman laadusta; joillakin esimerkiksi erektio onnistuu halvaantumisesta huolimatta, toisilla taas ei. On kuitenkin olemassa erilaisia välineitä ja lääkeitä joiden avulla erektio voi onnistua ja siten myös yhdyntä. Haluan vielä korostaa, että rakastelussa tärkeintä on läheisyys, hellyys ja tunnelataus eikä yhdyntä. Näin ollen mitään yksiselitteistä vastausta siihen voiko vyötäröstä alaspäin halvaantunut rakastella ei siis ole olemassa, sillä jokainen ihminen on oma yksilö. Heidi Parkkali Sexpo sääätiö

Julkaistu: 21.6.2004
Pysyvä linkki tähän kysymykseen

15-vuotias poika on pitänyt viikon tauon masturboimisessa ja tiedustelee, että miksi ei enää onnistu saamaan orgasmia. O...n ollut erittäin kova yskä jonkun aikaa, voivatko yskän lääkkeet haitata masturbointia?

Yskänlääkkeet, joissa on punainen kolmiomerkki, saattavat sisältää yllättävän vahvoja keskushermostoon vaikuttavia aineita ja mahdollisesti siten vaikuttaa henkilön kykyyn kokea orgasmi. Asiassa kannattaisi kääntyä kyseisen lääkkeen määränneen lääkärin puoleen, aivan kuten muidenkin epäiltyjen sivuvaikutusten kohdalla. Mikäli orgasmiongelmat jatkuvat vielä lääkkeen käytön lopettamisen jälkeen kannattaa kääntyä uudelleen lääkärin puoleen. Tauon pitäminen masturboimisessa ei yleensä vaikuta orgasminsaantikykyyn. Mari Koivunen, Sexpo säätiö

Julkaistu: 6.5.2004
Pysyvä linkki tähän kysymykseen

Onko turvallista harrastaa seksiä, jos sairastaa jotain syöpää, esimerkiksi kivessyöpää? Voiko syöpä tarttua mitenkään t...oiseen ihmiseen?

Syöpä ei tartu toiseen ihmiseen, sillä sen syntymekanismi ei ole samanlainen kuin virus- tai bakteeriperäisissä tartuntataudeissa. Syöpä syntyy siksi, että jostain syystä solu kopioituu väärin eikä ihmisen puolustusmekanismi huomaa tätä mutaatiota. Näin yksi vääränlainen eloon jäänyt solu alkaa sitten monistua ja sitä kutsutaan syöväksi. Ihmisessä syntyy päivittäin useita kymmeniä syöpäsoluja, mutta normaalisti ne tuhoutuvat ennen kuin alkavat monistua ja muodostua syöväksi. Seksin harrastaminen syöpäsairauden aikana riippuu paljon siitä millaiseksi ihminen olonsa ja vointinsa tuntee. Mikäli itsestä ajatus tuntuu hyvältä eikä lääkärikään näe mielihyvän tavoittelulle tällä tavalla mitään estettä niin mikäpä voisi olla sen parempi mielen ja olon parantaja kuin seksi oman kumppanin kanssa.

Vastaaja: Maria Mattson
Julkaistu: 22.1.2003
Pysyvä linkki tähän kysymykseen

1 2 3 4 5 6