Sexpo-säätiön uudeksi varapuheenjohtajaksi seksuaalilääketieteen asiantuntija Vilho Ahola

25.04.2018 Ajankohtaista, Tiedotteet

Sexpo-säätiön hallitus on vuosikokouksessaan valinnut uudeksi varapuheenjohtajaksi lääkäri Vilho Aholan. Hän seuraa tehtävässä säätiön hallituksessa 10 vuotta palvellutta asianajaja Olli Pohjakalliota.

Ensi vuonna 50 vuotta täyttävä Sexpo-säätiö on seksuaalisuuden ja ihmissuhteiden asiatuntijajärjestö, johon Ahola tuo vahvaa seksuaalilääketieteen osaamista. Aholalla on seksuaalilääketieteen eurooppalainen erityispätevyys (FECSM) ja vankka verkosto alalla: Ahola toimii Seksuaalilääketieteen yhdistyksen hallituksen sihteerinä, Suomen seksologisen seuran auktorisointiryhmän jäsenenä ja vastavalittuna seuran hallituksen jäsenenä.

Tällä hetkellä Ahola erikoistuu työterveyshuoltoon, jossa hän saa toteuttaa intohimoaan ihmisen kokonaisvaltaisessa kohtaamisessa – terveyden ja toimintakyvyn ylläpitoa sekä sairauden ennaltaehkäisyä. Lisäksi Ahola opiskelee unilääketiedettä Oivauni-klinikalla ja työstää kliinisen ravitsemuksen diplomitutkintoa. Seksologian opintoja Ahola jatkaa syksyllä 2018 käynnistyvällä kaksivuotisella kliinisen seksologian koulutusohjelmalla Sexpossa.  

Kouluttaminen ja valmennus ovat Aholalle sydämen asioita. Hänellä on kansainvälinen American Council on Exercise Master Trainer -pätevyys, minkä lisäksi Ahola kouluttaa Nordic Health Academy -yrityksessä uusia huipputason personal trainereita Suomeen. Sexpon koulutuksissa Ahola on pidetty kouluttaja, joka saa asiaosaamisen lisäksi runsaasti kiitosta inhimillisestä ja eettisesti tinkimättömästä asenteestaan. Aholan perheeseen kuuluvat Laura-vaimo ja kissat Britney, Kalevi ja Estelle.

"Seksuaalisuus on keskeinen ihmisen kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin lähde ja peili. Se on myös ihmisoikeus. Sexpo on alalla pitkään vaikuttanut asiantuntijajärjestö, jonka toimintaa haluan olla tukemassa ja edistämässä”, Ahola summaa.

Tiina Vilponen

tiina.vilponen@sexpo.fi

050 363 2852

Kategoria: