Sexpon viestintäpäällikkö on ehdolla Suomen seksologisen seuran puheenjohtajaksi

14.04.2018 Ajankohtaista

Perjantaina 20.4. Suomen seksologisen seuran vuosikokouksessa jäsenistö valitsee hallitukselle puheenjohtajan. Sexpon viestintä- ja markkinointipäällikkö Tiina Vilponen on ehdolla puheenjohtajaksi.

Tiina on seksologian alan viestintäosaaja, joka on tehnyt vuosia työtä vaikuttamistoiminnan, koulutuksen ja seksuaaliterapian parissa järjestökentällä. Suomen seksologisen seuran hallituksessa Tiina toimi vuosina 2011-2013 ja osallistui Suomen edellisen NACS-konferenssin järjestämiseen. Lisäksi hän on ollut Sexpon hallituksessa, Seksologisen seuran seksuaalieettisessä toimikunnassa ja Euroopan seksologiliitossa pääsihteeri Osmo Kontulan assistenttina.

Tiinan tavoitteet seuran puheenjohtajana ovat:

  1. Jäsenten ääni kuuluviin! Seuran toiminnan tulee olla entistä avoimempaa ja jäsenistöä osallistavaa. Seurassa on jo yli 1000 seksologian ammattilaista, joiden näkemyksiä pitää aktiivisesti kuulla ja selvittää seuran toiminnan kehittämiseksi. Seuran tulee ottaa oma-aloitteisesti osaa julkiseen keskusteluun seksuaalisen hyvinvoinnin kysymyksissä.
  2. Reilu auktorisointijärjestelmä! Seksuaalineuvojien, -kasvattajien ja -terapeuttien auktorisoinnin pitää olla reilua, ennakoitavaa ja virtaviivaista. Auktorisointikriteerien tulee olla selkeitä ja kohtuullisia, ja myös toisen asteen koulutuksella tulee saada seksuaalineuvoja-auktorisointi, kun työkokemusta on kertynyt riittävästi.
  3. Seuran hallinto kuntoon! Seuran hallinnon pitää olla ammatillista, läpinäkyvää, sutjakkaa ja selkeää, sekä heijastaa sitä, että yli 1000 jäsenen ammatillinen järjestö on merkittävä toimija alalla.
     

Vuosikokous järjestetään Metropolia ammattikorkeakoulun tiloissa Helsingissä (Tukholmankatu 10, auditorio) klo 16. Tavataan siellä!

Lisätiedot:
Tiina Vilponen
050 363 2852, tiina.vilponen@sexpo.fi

Kategoria: